Cijene kafe arabika dostigle su prošle godine rekordno visoke nivoe zbog suše u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču kafe, skočivši na međunarodnom tržištu na tri dolara po funti, u odnosu na 1,30 dolara iz 2010. godine, navodi se u analizi Saxo banke. Jedan od razloga što su cijene kafe toliko skočile je što su veliki kupci, poput američkog "Starbucksa", kupili ogromne količine kafe da se obezbijede za slučaj da suša potraje, navodi Dejvid Maden, iz konsultantske kuće "IG markets".Cijene su se naknadno blago spustile, ali neki stručnjaci vjeruju da bi ove godine one mogle ponovo naglo da skoče...
Cijene kafe arabika dostigle su prošle godine rekordno visoke nivoe zbog suše u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču kafe, skočivši na međunarodnom tržištu na tri dolara po funti, u odnosu na 1,30 dolara iz 2010. godine, navodi se u analizi Saxo banke.
Jedan od razloga što su cijene kafe toliko skočile je što su veliki kupci, poput američkog "Starbucksa", kupili ogromne količine kafe da se obezbijede za slučaj da suša potraje, navodi Dejvid Maden, iz konsultantske kuće "IG markets".
Cijene su se naknadno blago spustile, ali neki stručnjaci vjeruju da bi ove godine one mogle ponovo naglo da skoče.
"Kafa je tradicionalno sirovina čije su cijene promjenjive i njihov nedavni pad ne oslikava slabljenje tražnje ili rast ponude, već je više povezan sa slabljenjem brazilskog reala", navodi Saxo banka.
Niteš Šah, iz kompanije "ETF skuritas", navodi da poljoprivrednici oklijevaju da prodaju zalihe kafe koje su nagomilali zbog slabog reala.
"Oni bi radije sačekali da real i cijene kafe porastu da bi ostvarili veću dobit na svjetskom tržištu", dodaje on.
Još jedan faktor koji bi mogao da pokrene rast cijena kafe je činjenica da su se usjevi koje je uništila prošlogodišnja suša tek djelimično oporavili, što znači da bi iduća žetva mogla da bude slaba.
Detalji o tome koliko kafe brazilski poljoprivrednici planiraju da proizvedu ove godine još nisu poznati, ali Oli Hansen, iz Saxo banke, vjeruje da je tržište već uračunalo veći nivo proizvodnje od realnog.
Na cijene kafe, takođe, utiče rast baze potrošača. Tražnja kafe je solidna na razvijenim tržištima, dok u svijetu u usponu raste.
Prema procjeni brokerske kuće "Marex spektron", zbog prošlogodišnje suše i rasta tražnje, u sezoni 2015/2016. će doći do deficita u proizvodnji od oko 2,5 miliona vreća kafe, što bi moglo da podigne cijene na duži rok.
"Živimo u svijetu u kom srednji sloj stanovništva raste, što povlači rast tražnje luksuznih proizvoda, u koje se ubraja i kafa, pa je sve veći izazov zadovoljiti tu tražnju", navodi Hansen.
Komercijalni kupci već su se obezbijedili i kupili veće količine kafe da podmire potrebe za ovu, pa čak i iduću godinu, iskoristivši niže cijene.